paxlair.com

WELCOME TO THE PAXLAIR COMMUNITY
(this web site is an archive, 1998-2008)
A Role-playing Community of Several Cities with a Working Virtual Government! (Learn More...)
Established January 19, 1998 - Chesapeake Shard of Ultima Online
"Proclamation of Distinction by his Royal Majesty Lord British" on November 11, 1998

PaxOku

Port Baldmor

PaxLair City

Dragons Watch

PaxLane


UO Stratics
Shard News

 
PAXLAIR GOVERNMENT
Overview
LATEST INFORMATION
Statehood Laws
THE GOVERNOR'S OFFICE
PAXLAIR MINISTRIES
COMMUNITY INVOLVEMENT
PaxOku Government
Overview
PaxOku City Laws
Community Involvement
OFFICIAL HISTORY
Introduction
Consolidated History
TIMELINES
PICTORIALS
Winfield Print
PaxLair Community
Sunday, 12 August 2007

(Human-male) (Neutral-Order) Governor of the PaxLair Community (1998-2001, 2005-present); Primary Caretaker of the PaxLair Community (1998-present); former Guildmaster of The Band guild (1998); 70+ years of age.  He grew up in Yew, Felucca (1997). He is not married and has no children. He courted Elizabeth who died in the East Britain pond.  Later he courted Lady Morgaine of Shadowcove.  He is well known for his interest in fishing and dabbling with the arcane nature of the magical ether, spells, and rituals.  He is a diplomat throughout the Chesapeake Shard meeting and greeting cities, towns, guilds, and people. || SEE A VERY OLD BIOGRAPHY || UOFORUMS PROFILE PAGE || GUILDCAFE MEMBER PAGE 

Timeline:

1997

Character Born

Feb 23, 1998

Guildmaster of The Band [TB]

Jun 20, 1998

Mayor of PaxLair

Jun 20, 1998

Caretaker of PaxLair

Aug 23, 1998

Guildmaster of The Band [TB] (retired)

Jan 19, 2001

Mayor of PaxLair (retired)

Oct 25, 2004

Chancellor of PaxLair

Jan 26, 2005

Chancellor of PaxLair (retired)

Jan 26, 2005

Mayor of PaxLair

Jan 14, 2007 

Governor of PaxLair 

 
< Prev   Next >
© 2020 PaxLair Site 10
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.